A biokert egészsége a megfelelő időzítésen múlik. A nyári csapadékos időjárás sajnos kedvez a gombafertőzéseknek, és tönkremehet a hónapokon át dédelgetett álom a lecsó befőzésről. A Trichoderma asperellum T1-es törzse kiváló megoldást jelenthet a talajból fertőző gombák ellen. Bemutatjuk a Trifender WP-t!
BLOG
A "carbon farming" egy nem is oly régi fogalom, mely egyre inkább ismertté válik a regeneratív talajgazdálkodás követőinek körében. A nemzetközi szakirodalom egyre többet foglalkozik a kérdéssel, bár túlnyomórészt üzemi méretekben, szántóföldi kultúrákban foglalkoznak a "carbon farming" jelentőségével. Mi ebben a cikkben szeretnénk bemutatni, hogy mit is jelent pontosan ez a fogalom, és hogyan lehet kiskerti körülmények között is mindent megtenni az egészséges szénciklus fenntartásáért. Vegyszermentes vitorlákat fel, és ismerjük meg a szénmegkötő gazdálkodás alapjait!
A gyümölcsfák már elvirágzottak, és a terméskötés is megtörtént. Most izgatottan figyeljük a biokertben, hogy milyen lesz a termés. A kicsi almák, meggyek, cseresznyék még aprók és zöldek, és a lédús, ízletes gyümölcs ígéretét hordozzák. Igen ám, de a tavasz felébresztette az ádáz kártevőket, akik könnyen belerondíthatnak az elképzeléseinkbe. Lássuk, hogy mire kell nagyon ügyelnünk, ha gyümölcsfákat gondozunk vegyszermentesen!
Ha lelkes biokertész vagy, akkor ebben a hónapban rengeteg teendőd lesz a biokertben! A májusi időjárás a csapadékkal és az egyre melegedő idővel számtalan kártevő és kórokozó megjelenésének kedvez. Ebben a cikkben segítünk eligazodni a biokertészkedés útvesztőiben, és megtudhatod a legfontosabb feladatokat májusban!
A jelenlegi nedves időjárás sajnos kedvez a gombabetegségeknek, melyek a következő hetek melegebb hőmérséklete által gyorsan fognak terjedni. A gyümölcsfákat a lisztharmat, a varasodás, tafrina és a monilia is támadja ilyenkor. A biokertész ilyenkor résen kell, hogy legyen, és időben kell cselekedni, nehogy az egész termés kárba vesszen. Ebben a cikkben segítünk eligazodni a vegyszermentes növényvédelem útvesztőjében.
Az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) nagyon elterjedt a kontinensünkön, és óriási kárt képes okozni a cseresznyetermésben. Sajnos nem csak az ültetvényekben jelent meg, hanem a házikertekben is erősen jelen van. A cseresznyelégy ellen nem könnyű a védekezés, de összehangolt lépésekkel jelentősen visszaszoríthatjuk a kártételét. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a cseresznyelégy kártételét, és a vegyszermentes védekezési lehetőségeket a cseresznyénk körül legyeskedő kis kártevők ellen!
Az almafának számos kórokozója van, melyek ellen néha reménytelennek látszik a küzdelem. A vegyszermentes növényvédelem nem csupán a biológiai növényvédőszerekre épül, hanem a megelőzésen van inkább a hangsúly. Az alábbi cikkben bemutatjuk Nektek, hogyan gondozzátok úgy az almafákat, hogy a Vegyszermentes Kert szemlélet ne szenvedjen csorbát!
A növények általános kondiciója ugyanolyan fontos, mint nekünk, embereknek. A növényt is számos olyan abiotikus (környezeti) és biotikus (élőlények általi) hatás éri, melyekre fel kell készülnie és leküzdenie. Egy jó kondiciójú növény, amelynek kiegyensúlyozott a tápanyag-és vízellátása, nagyobb sikerrel küzd meg a káros hatásokkal, így kevesebb növényvédőszer kijuttatásával érhetjük el a kívánt eredményt. Az alábbiakban részletezzük, hogy miért olyan fontos a növénykondicionálás!
Egyre divatosabb a biokert kifejezés, az interneten is nagyon gyakran szembejön velünk. A jelentése hordoz magában némi titokzatosságot, hiszen sokan azt gondolhatják, hogy nagyon bonyolult egy jól működő biokertet létrehozni (és fenntartani). A jó hírünk az, hogy nem kell szakembernek lenned hozzá, Neked is lehet biokerted néhány egyszerű szabály betartásával! A Vegyszermentes Kert küldetésének Te is része lehetsz, ha alámerülsz velünk a csalánleves habjaiba!
Az almafa metszése a gyümölcsfák között elsőként, már kora tavasszal elvégezhető. A metszést az almafa igencsak meghálálja, és zamatos gyümölcsével ajándékozza meg a buzgó kertészt. Az alábbi cikkben segítünk eligazodni a metszés és növényápolás vegyszermentes útvesztőjében!
Az ünnepek elmúltak, mi pedig visszarázódtunk a januári szürke hétköznapokba. A kert most nem a legszebb arcát mutatja, de egy pillanatig se csüggedjünk! Számtalan tennivaló van ilyenkor is, hogy minél felkészültebben várjuk a tavaszt. Az elmúlt évek tendenciájára jellemző enyhe idő most is kitart egész hónapban. Az alábbi cikkben adunk néhány tanácsot, hogy milyen kerti munkákat lehet elvégezni januárban is!
Akárhogy is nézzük, a talaj nem kimeríthetetlen erőforrás. Sokan nem hinnék, de nem csak a nagyüzemi gazdálkodás eredményez kizsarolt talajokat, a talajjavításnak bizony a házikertben is jelentősége van. Kicsiben-nagyban ugyanazok a folyamatok zajlanak le, így ebben a cikkben egy kicsit utánajárunk a talajművelés technikájának!
A tavaszi lemosó permetezés a szezonkezdő munkálatok közül az egyik legfontosabb. Bátran kijelenthetjük, hogy a lemosó permetezés már fél sikert jelenthet a kártevők és kórokozók elleni küzdelemben. Fontos, hogy eltaláljuk az ideális időpontot, és a megfelelő szert. Mi, a Vegyszermentes Kert-nél a Vegesol eReS-t ajánljuk (és használjuk). Csapjunk is a rügyek közé, tanuljunk meg helyesen permetezni!
Nagyon sokszor találkozunk a komposzt kifejezésével. Az interneten a kertészkedők körében sokszor vérre menő kommentháborúk dúlnak a komposztálás helyes folyamatásról, tanácsok ezrei cserélnek gazdát. Az önkormányzatok egyre több helyen osztanak komposztáló ládákat, és prospektusokban osztják meg a lakossággal a komposztálás fontosságát. Mi a helyes? Hogyan komposztáljunk jól? Mi kerüljön bele, és mi nem? Ebben a szerteágazó témában próbálunk egy kis rendet tenni, és iránymutatást adni azoknak, akik elkötelezettek a komposztálás mellett.
A kertterápia ugyan újkeletű fogalom, de bizonyíthatóan évezredes múltra tekint vissza. Már az ókorból is fentmaradtak olyan feljegyzések, melyek bizonyítják, hogy testi és szellemi gyógyulás céljából kertészkedtek az emberek. A mai rohanó világban a kert jelentheti azt a nyugalmas, biztos kis fészket, ahol ellazulhatunk, és kikapcsolhatunk egy kicsit. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy milyen jótékony hatással lehet Rád és közvetlen környezetedre is egy kis darab természet...
Ismerős az érzés, mikor eljön a tavasz és hirtelen millió ötlet pattan ki a fejünkből, hogy milyen legyen a kertünk? Gondolatban megtervezzük az egész kertet, benépesítjük virágok, cserjék, fák, vízesések, és csobogók tömegével? Sajnos, a kertépítés nem ilyen. Minden a tudatos kerttervezéssel kezdődik, mert szép, ami szép, de figyelembe kell venni a kert adottságait és a pénztárcánkat is...
Kertépítéskor sokszor felmerül a kérdés, hogy mennyi zöldfelületet hagyjunk, hova álljon a kocsi, és különben is a kutya ás, a vakond túr és a sár meg csak úgy van. A gyeprácsok reneszánszukat élik, ugyanis egyre többen döntenek úgy, hogy a beton és egyéb burkolt felületek helyett inkább a zöldet részesítik előnyben. Nyilván a gyep kényes, és gyakorlatilag attól kipusztul, ha csúnyán nézünk rá, de a gyepráccsal nagyon sokat tudunk tenni a tartósságáért. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy milyen lehetőségek vannak a piacon, ha ezt az utat választjuk!
Egyre többet halllani az elmúlt években a talajromlásról, aszályról, csapadékhasznosításról. Kicsiben is sokat tehetünk, hogy megőrizzük a talaj vízháztartását, és ne pusztítsuk el a földben élő hasznos szervezeteket. A vízáteresztő burkolatok használata egyre szélesebb körben népszerűbb, a Vegyszermentes Kert csapata is e technológia mellett teszi le a voksát. Az alábbiakban részletezzük, hogy miért érdemes vízáteresztő burkolatot választani, ha arra kerül a sor.
A szélsőségesen forró nyarak az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak. Eljött az az időszak, amikor nem azon aggódunk, hogy elég meleg van-e ahhoz, hogy rendesen beérjen a termés, hanem azon, hogy a gyilkos meleg idő előtt elpusztítja a növényeinket. El kell, hogy felejtsük a konvencionális technológiákat, hiszen az aszálykár mérséklése lesz az elsődleges célunk. Az elődeinktől örökölt tudás fontos ugyan, de új megoldások után kell néznünk, ha lépést akarunk tartani a változó éghajlattal. Már most, tavasszal van lehetőségünk arra, hogy megfogjuk a talajban lévő vizet, és tároljuk az aszályos időkben!
Az elmúlt hetek időjárása sajnos kegyetlen volt emberrel, állattal és növénnyel szemben is. A magas napi középhőmérséklet, a felhőktől mentes tiszta égbolt és a csapadékhiány bizony erősen próbára teszik növényeinket. A magas hőmérséklet, az erős UV sugárzás és az aszály együttesen komoly stresszt okoznak a növények számára. Az alábbi cikkben áttekintjük a tüneteket, és a megoldásokat is a hőstressz elkerülésére / kezelésére!
Ugye előttünk van a kép egy gyönyörű kertről, ahol a tökéletes gyep harsogóan friss zöld, mint ha festve lenne? Ahol minden fűszál katonás rendben áll, és egyenletesen tömött felületet alkot? Olyan az egész, mintha egy zöld bársonyszőnyeg lenne leterítve a fák alá...
"Az a szép zöld gyep” – mondta Poldi bácsi is az Égigérő fű című közismert magyar gyerekfilmben. Az ember ösztönösen vonzódik a szépen nyírt pázsithoz, szeretjük a színét, a frissen nyírt fű illatát. Olyannyira igaz ez, hogy egyesek valóságos háborút indítanak a gyomok, vagy a nemkívánatos gyepalkotó növények ellen. Kezdjük is az elejéről a pázsittörténelmet.
Mindenki tudja, még a legkisebbek is, hogy a földigiliszta egy rendkívül hasznos állat. Ahol sok a földigiliszta, ott biztosan termékeny a talaj. Ez valóban így van, hiszen a gilisztahumusz, ennek a talajlakó gyűrűsféregnek az ürüléke, a legértékesebb anyag a talajban. A giliszta a növényi maradványokat és korhadékokat fogyasztja, majd a tápcsatornáján keresztül haladva tápanyagban gazdag talajalkotó lesz belőle. Így tehát biztosan állíthatjuk, hogy a kukackaki segítségével növényeink egészségesek és ellenállóbbak lesznek!
Ha Neked még nem volt tetves a leandered vagy a gyümölcsfáid, a szerencsés kisebbséghez tartozol. Az emberiség sok-sok generációs tudást gyűjtött össze a vegyszermentes házi tetűírtó praktikákról. Próbáltál már teliholdkor háromszor megfordulni a tengelyed körül, és ecetsavas szappanos tevetejjel permetezni? Mormoltál már ószanszkrit imádságokat, miközben bodzafüstöt fújtál a nagyitól kapott leander virágaira? Ha igen, akkor jó eséllyel mondhatjuk, hogy Te is levéltetvekkel küzdesz. Természetesen sokféle rovarölő vegyszer kapható a gazdaboltokban, de ha szeretnél természetes megoldást találni a galád tetűcsalád ellen, akkor kicsit korlátozottabbak a lehetőségeid. Persze a házi megoldások is járhatnak szerencsével, de ha biztosra akarsz menni, akkor ajánlunk Neked egy szuper növényi kivonatot, a Neemazal-t!
Valódi biokertet csak a természet alapos ismeretével hozhatunk létre. Sokféle élőlény lesz társunk ebben a kalandban, milliónyi baktérium, gomba és rovar. A gombák a világ legfurcsább élőlényei. Se nem növények, se nem állatok, a gombák országa külön rendszertani kategóriát képez. A mikroszkópikus gombák azok, melyeket a mezőgazdaságban is már nagy sikerrel alkalmaznak. Kutatásuk folyamatos, és szerteágazó. A gombák a Földön található élőlények 90%-val szimbiotikus kapcsolatban élnek, gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy nélkülük az élet elképzelhetetlen lenne. A növények gyökérzetén, a talajban, állatok és emberek szervezetében is nagy számban telepedtek meg, és hozzájárulnak az egészséges életműködéshez. Nézzük hát, hogy mely gombák hatnak jótékonyan a biokert egészségére!
Manapság nagyon divatos kifejezés a bio, és szinte már iparág épült arra, hogy a vegyszermentesen előállított áru széles közönség előtt is elérhető legyen. De mégis, mit jelent az, hogy bio? Mitől drágább, mint a hagyományos technológiával termelt társaik? Lehet-e nekünk is biokertünk? Az alábbi cikkben ezeket a kérdéseket fogjuk alaposan körbejárni. Kertkalandra fel, ugorjunk fejest az ökológiai növénytermesztés vegyszermentes bugyraiba!
Ma már sok mindenre rámondhatjuk, hogy okos. Van okostelefon, okosóra, okosotthon, de most már a fák is beálltak a sorba! Az AS-SMART TREE okosfa egy innovatív megoldás a városi zöldítésére, mely természetesen nem hivatott a természetes flórát helyettesíteni. A nagyméretű beépítettség és felszínborítás miatt a hő nem távozik úgy a környezetből, mint egy növények által borított területen. Ennek okán a városok mikroklímája jelentősen eltér a természetes környezetétől. Magasabb az átlaghőmérséklet, alacsonyabb a páratartalom, rosszabb minőségű a levegő. Mindezekre a fák telepítése jelenthetne megoldást, de sok esetben a felszín alatt futó közművek miatt ez nem lehetséges. Az AS-SMART TREE azonban új távlatokat nyit a városi mikroklíma javításában!
Úton-útfélen belebotlunk a "biológiai növényvédelem" kifejezésbe, ám nem biztos, hogy teljesen tisztában vagyunk a fogalmával. Ma minden divatos, ami bio, minden kívánatos, ami vegyszermentes és mély felháborodással ítéljük el azokat, akik motoros permetezővel, maszkban locsolják ki a különféle vegyszerkombinációkat.
A kép azonban sokkal árnyaltabb, mint látszik és több oldalról kell megközelíteni a kérdést. Minden esetben az indokolt és minimálisan szükséges szerhasználaton van a hangsúly és ez igaz a biológiai szerekre is!
Ássuk hát bele magunkat egy kicsit a témába, hogy legközelebb, ha ismerőseinkkel erről beszélgetünk, mi legyünk a téma szakértői!
Ismerőseinkkel, barátainkkal folytatott beszélgetések során sokszor előkerülnek globális problémák.
Érdekes, hogy ezekről általában mindenkinek markáns véleménye van. Heves szócsatákba bonyolódunk, megsértődünk, bizonygatjuk az igazunkat, és világmegváltó gondolatokkal zárjuk a viharos beszélgetést.
Mindannyiunk lelkében ilyenkor egy kicsi láng gyullad, ami a szemvillanás erejéig képessé tenne minket arra, hogy változtassunk a dolgokon.
A baj az, hogy a rőzseláng hamar ellobban, és mi újra visszatérünk a mindennapi gondjainkhoz, feledve a globális felmelegedést, az erdők pusztulását, és ipari szennyezést.
Elegánsabb megoldást el sem lehetne képzelni, minthogy egy növényi kivonattal védjünk meg egy másik növényt a kártevőktől. Ez a biológiai növényvédelem esszenciája, betekintés a természet csodálatos logikájába.
A narancsolajat már régóta használja az emberiség. Kozmetikumként inkább volt ismert a nagyközönség előtt, mint növényvédőszerként, ám az idők változnak. A narancsolaj ma már az egyik legfontosabb növényvédőszere a biogazdálkodóknak. Egyedülálló hármas hatása elpusztítja a fitofág (növénykárosító) atkákat, rovarokat, és a kórokozó gombák nagy részét is. Hazánkban PREV-GOLD néven kapható ez a csodaszer.
Lássuk hát, hogy miért is ilyen egyedülálló a narancsolaj hatása!
A városokban az infrastruktúra folyamatosan fejlődik, ám a csapadékvíz elvezetése állandó gondot jelent. Betontenger borítja az utcákat, aszfaltszalagok futnak keresztül-kasul a nyüzsgő városon. A föld légzése megszűnt, elvétve vannak parkok, zöld felületek, ahol minimális felületen zavartalan a víz és a levegő állandó körforgása.
Manapság már többféle megoldást is találunk e probléma orvosolására, nézzük hát, hogy milyen vízáteresztő burkolatokkal találkozhatunk napjainkban!
Ha neked is eleged van a babérmeggy-leylandi-kecskerágó szentháromságból, akkor mindenképp olvasd végig ezt a cikket! Az alábbiakban bemutatjuk Neked, hogy hogyan is néz ki egy erdőkert, és miért szenzációs választás ha van egy talpalatnyi földed.
Mindenki szeretné, ha csemetéje sok időt töltene a szabadban. Ha van egy kertünk, akkor számos kaland vár a gyerkőcökre. Te is szeretnéd biztonságban tudni gyermekedet? Akkor tarts velünk, és tudd meg, hogyan lehet neked is gyerekbarát kerted!
A kert nem csupán a növények otthona, hanem számtalan állaté is. Legyen az kutya, macska, pillangó, vagy sün, mindnek helyet kell adni! Az alábbiakban megtudhatod, hogyan lehet neked is állatbarát kerted!
A napokban lehullott csapadékra növényeinknek nagy szükségük volt már, ám számos kórokozó megjelenésének is kedvez. Mind közül az egyik legelterjedtebb, és a gazdának legnagyobb gondot okozó, a MONÍLIA.
A kertünk egy igen fajgazdag életközösség, ahol nem csak a kártevőkről érdemes említést tenni. Számos olyan faj van, melyek elpusztítják a növényeinket károsító egyedeket. A kertész segítségére vannak a hasznos rovarok, hiszen jelentősen csökkenthetjük a növényvédőszerek használatát!
Sajnos a rovarkártevők sok bosszúságot tudnak okozni a kiskertben is. Legtöbbjük a gazdanövényen, vagy közvetlen közelében telel át, hogy aztán tavasszal újrakezdhessék hadjáratukat kertünk büszkeségei ellen.
A komposzt, más néven humusztrágya nem más, mint növényi maradványokból és szerves trágyából előállított magas humusztartalmú földszerű anyag.