6 egyszerű lépés, hogy Neked is biokerted legyen!
Egyre divatosabb a biokert kifejezés, az interneten is nagyon gyakran szembejön velünk. A jelentése hordoz magában némi titokzatosságot, hiszen sokan azt gondolhatják, hogy nagyon bonyolult egy jól működő biokertet létrehozni (és fenntartani). A jó hírünk az, hogy nem kell szakembernek lenned hozzá, Neked is lehet biokerted néhány egyszerű szabály betartásával! A Vegyszermentes Kert küldetésének Te is része lehetsz, ha alámerülsz velünk a csalánleves habjaiba!
Biokert jelentése
Magyarországon a "bio" minősítést csak nagyon szigorú követelményeknek megfelelve kaphatja meg egy arra érdemes biogazdálkodó. A vegyszermentes termesztésben igen korlátozott a felhasználható anyagok száma, és ezeket is szigorú szabályok rögzítik. Alapvető feltételek a következők: biogazdálkodásból származó GMO mentes vetőmag, szermaradványoktól mentes talaj, és ökológiai gazdálkodásban engedélyezett növényvédőszerek. A házikertben természetesen ezeknek csak részben, lehetőségeinkhez mérten tudunk megfelelni. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy hogyan lehet Neked is biokerted 6 egyszerű lépésben!
Biokert otthon - Engedjünk az elvárásainkból!
Az első és legfontosabb lépés, hogy ne az áruházak polcain lévő tökéletes zöldségek és gyümölcsök legyen a mérvadóak! Az egyenméretű uborka, a tökéletes külsejű alma, vagy a kukacmentes cseresznye tele van növényvédőszerekkel. A tökéletesség ára nagy, mely az egészségünket veszélyeztetheti. Nem baj, ha kicsit görbe, kisebb, esetleg kukacos, az a miénk. A termés mennyisége egyébként nagy is lehet, és nyugodt szívvel adhatjuk a szomszédnak a négy kilós cukkinit, tudva, hogy nem háromféle rovarölőt fog elfogyasztani.
Növénytársítás alapelvei
A növénytársítás a biotermesztés előszobája. Sok évszázados tapasztalat áll a rendelkezésünkre, mely alapján tudjuk, hogy mit mi mellé ültessünk. A kártevők és kórokozók elleni küzdelemben a legfontosabb, hogy gátoljuk a terjedést, vagy a szaporodást. A monokultúra a biogazdák ellensége, ezt jó, ha tudod! Az alábbi táblázat nagy segítségünkre lehet a veteményes tervezésekor.
Vetésforgó a biokertben
Az előző fejezetben tárgyalt növénytársítások mellett a vetésforgó a másik alappillérünk. Nagyon fontos, hogy ne ültessünk hasonló családba tartozó, vagy azonos kártevőkkel és kórokozókkal rendelkező növényeket egymás után (vagy egymás mellé). Például a paradicsom és a burgonya közeli rokonok, így a drótférgek, vagy az amerikai burgonyabogár mindkettőt károsítja. Közös gombabetegségeik is vannak, ezért egymás után ugyanarra a helyre csak 4 év különbséggel vethetők. A répafélék mellé azonban ajánlatos aromás gyógy-és fűszernövényeket vetni, (pl:rozmaring, metélőhagyma, citromfű, levendula) melyek elriasztják a répalegyet. Bevált négyes vetésforgó a biokertben a következő: első évben levélzöldségek (pl: saláta), második évben paradicsom, vagy paprika, harmadik évben valamilyen gyökérzöldség (pl:sárgarépa), majd a negyedik évben hüvelyesek (pl:bab, borsó).
Adjunk életteret a kerti élőlényeknek!
Ha nem szorítjuk ki természetes élőhelyükről a kertben élő állatokat, akkor kevesebb kárt fognak okozni a haszonnövények között. A biokert jelszava: Élni, és élni hagyni! Mire gondolunk ez esetben? Arra, hogy legyen olyan tér a kertben, ahol háborítatlanul élhetnek és táplálkozhatnak ezek az állatok. Például hagyjunk egy részen magas füvet, esetleg vadvirágkeverékkel bevetett mini mezőt, vagy kis cserjesávval válasszuk ketté a veteményest.
Válasszuk meg helyesen a fajtát!
A vegyszermentes védekezés alapelve a jó agrotechnika. Ez azt jelenti, hogy egyszerű, logikus döntések meghozatalaival redukálhatjuk a növényvédőszerek használatát a biokertben. Ismerjük meg a talajunkat (korábbi cikkünk ITT), és csak olyan növényeket ültessünk, melyeknek megfelelnek az adott életfeltételek. Válasszunk olyan fajtákat, melyek a mi éghajlatunkon őshonosak és rezisztensek a betegségekkel szemben. Rengeteget tehetünk egészségünkért akkor, ha ellenálló fajtákat ültetünk, hiszen ezzel is csökkentjük a védekezések számát. A növényi vírusok ellen szinte lehetetlen védekezni, ám rezisztens/toleráns fajták még a megfertőződés ellenére sem mutatják a tipikus tüneteket.
Védjük a növényeinket természetes anyagokkal!
Számos készítmény kapható a piacon, melyek a biokertben is használhatók. Alapvető szabály, hogy a növénynek kiegyensúlyozott tápanyag-és vízellátásra van szüksége ahhoz, hogy sikeresen védekezzen a kórokozók ellen. A talajjavítással nagyon sokat tehetünk növényeink egészségéért. A növénykondícionálók (mint például a közismert csalánlé is) javítják a növény általános állapotát, sőt, akár a kártevőkkel is felveszik a harcot.
A biokert létrehozása és fenntartása egy olyan szemléletváltással kezdődik, amit a mindennapokban apránként is elkezdhetünk. Ha szeretnél többet tudni a vegyszermentes kertészkedésről, akkor vegyél részt a workshopunkon, vagy keress meg minket!