Biozöldségek házilag, avagy hogyan lehet neked is biokerted?
Manapság nagyon divatos kifejezés a bio, és szinte már iparág épült arra, hogy a vegyszermentesen előállított áru széles közönség előtt is elérhető legyen. De mégis, mit jelent az, hogy bio? Mitől drágább, mint a hagyományos technológiával termelt társaik? Lehet-e nekünk is biokertünk? Az alábbi cikkben ezeket a kérdéseket fogjuk alaposan körbejárni. Kertkalandra fel, ugorjunk fejest az ökológiai növénytermesztés vegyszermentes bugyraiba!
A bio előtag pontos jelentése
Kis hazánkban nagyon szigorú kritériumoknak kell megfelelnie egy gazdálkodónak, ha bio minősítést szeretne elérni és megtartani. Két olyan cég van Magyarországon , melyek ellenőrzik a termelőket és a megtermelt árut. Alapvető követelmény, hogy a termőterület a biotermesztés kezdetekor is már évek óta vegyszermentes legyen. A növényvédelmi technológiában is csak természetes eredetű, biológiailag 100%-ban lebomló anyagokat lehet használni. Szigorúan tilos a génmanipulált alapanyagok, vetőmag használata. Ezekből következik, hogy sokszor a biozöldségek, gyümölcsök terméshozama elmarad a konvencionális gazdálkodásban elvárttól. Természetesen itt is van számtalan lehetőség a termésnövelésre, vagy a talajjavításra, de mindezekhez komoly szemléletbeli különbség is társul. Ha Te is biogazdálkodó szeretnél lenni, akkor felejtsd el azt, amit eddig a növénytermesztésről tudtál!
Miért drágább a bioélelmiszer?
Erre egyszerű a válasz. Mivel a hagyományos szerek nem alkalmazhatók, ezért alternatív megoldásokat kell a gazdáknak keresniük. Sokszor ezek az anyagok drágábbak, hiszen folyamatos kutatás és innováció áll mögöttük. Egy biogazdának mindig résen kell lenni, lehetőleg már az elején fel kell ismernie a kártevők és kórokozók jelenlétét, hiszen a megelőzés a legbiztosabb módszer a növényvédelemben. Abban is biztosak lehetünk, hogy a termésátlag kicsit elmarad a hagyományos termesztés átlagától, ám a termelőnek ugyanannyi (ha nem több) munkát jelent . Így arányosan a termék ára is magasabb lesz.
Legyen saját biokertünk!
Minden lehetőség adott arra, hogy mi magunk próbálkozzunk az organikus zöldségek, gyümölcsök termesztésével. Ez nem csupán azt jelenti, hogy elvetjük a magokat, aztán jön, aminek jönnie kell. Meg kell ismernünk a kertet, és a benne élő flórát, faunát. Tudni kell, hogy melyik növény mire érzékeny, mik a kártevői. Az alábbiakban adunk néhány kezdeti tippet ahhoz, hogy Neked is gazdagon termő biokerted legyen!
- Komposztálj! A komposzt, ha megfelelően beérik, remek tápanyagforrás lesz a növényeid számára. Tavasszal terítsd szét az ágyásban, és ültesd abba a palántákat!
- Gyommentesítésre alkalmazz talajtakarást! Szalma, faapríték, faforgács – mind tökéletes a gyomok ellen, és a talajt is védik a kiszáradástól. Ősszel pedig, ha letermett a veteményes, forgasd a talajba, hogy a tél folyamán feltáródjanak a tápanyagok!
- Használj talajkondícionálókat! Többféle készítmény is van a piacon, melyek növényi kivonatokat, baktériumokat és gombákat tartalmaznak, melyek elősegítik az egészséges talajéletet.
- Figyeld folyamatosan az előrejelzéseket, rajzási naptárakat! Szinte napra pontosan lehet tudni, hogy melyik kártevő mikor fog megjelenni. Ezek távoltartására vannak szuper biológiai rovarölők!
- Ne ijedj meg, ha esetleg gomba támadja meg a növényeidet! Hatásos gombaölők vannak, melyek biokertekben is használhatók.
És a legfontosabb: Ne várd, hogy a szupermarketek polcain csillogó egyenméretű, hibátlan kígyóuborkákhoz hasonló termésed legyen. A beltartalma a fontosabb, és hidd el, a biokertben termelt zöldséged íze és tápértéke messze felülmúlja majd a bolti áruét.
Ha biokertet művelsz, akkor már tettél egy lépést a szabadabb és felelősségteljesebb élet felé. A lehetőség mindenki előtt nyitva áll, csak élni kell vele.
Amennyiben Te is szeretnél biokertet és segítségre van szükséges keresd meg kollégáinkat a megadott elérhetőségeinken!