Májusi teendők a biokertben
Ha lelkes biokertész vagy, akkor ebben a hónapban rengeteg teendőd lesz a biokertben! A májusi időjárás a csapadékkal és az egyre melegedő idővel számtalan kártevő és kórokozó megjelenésének kedvez. Ebben a cikkben segítünk eligazodni a biokertészkedés útvesztőiben, és megtudhatod a legfontosabb feladatokat májusban!
Májusi tennivalók a zöldségeskertben
Ha van veteményesed, akkor ezt a részt alaposan olvasd át! Számtalan kártevő és kórokozó jelenik meg ez idő tájt, és résen kell lenni a növényvédelmi munkákban. A vegyszermentes kertészkedés egyik alapja a megfelelő időzítés. Nézzük át részletesen a főbb zöldségféléket!
Gyökérzöldségek kártevői és kórokozói
A gyökérzöldségeknek sajnos sok a kártevője. Májusban a sárgarépát támadja a sárgarépalégy, amely sajnos akár az egész termést képes tönkretenni a rágásával. Rajzása jól nyomon követhető a sárgalapokkal, mely egy kiváló bio megoldás a kártevő monitorozására és gyérítésére is.
A sárgarépa jól megvédhető fátyolfóliás terítéssel is, de már a veteményes tervezésénél gondolhatunk előre a kártétel megakadályozására. A növénytársítás nagyon jól be szokott válni, érdemes a sárgarépát vegyeskultúrában termeszteni. Ajánlott védőnövények: gilisztaűző varádics, levendula, kapor, citromfű. hagyma.
A Neemazal nevű növényi kivonat egy jól működő biológiai rovarölő, amit jó szívvel ajánlunk ebben az esetben.
A rovarkártevők közül a bagolylepke lárvája kiemelendő, hiszen rágásával gyakorlatilag elpusztíthatja a veteményest. Vegyszermentes megoldást jelent ellene a Nemastar nevű készítmény, mely egy fonálféreg fajt tartalmaz, amely parazitálja a kártevő lárváját. Nem mellesleg lótetü ellen is kiváló.
Sajnos nem csak rovarkártevői, hanem kórokozói is vannak a répaféléknek.
A sárgarépánál az alternáriás levélfoltosság, a zellernél a szeptóriás levélfoltosság, a petrezselyemnél pedig a lisztharmat gyakori.
Bár elsőre nem tűnik vészesnek, hiszen mi a gyökerét fogyasztjuk, de a levélfelület csökkenésével sajnos csökken a fotoszintézis mértéke, amelynek egyenes következménye a csökkent gumósodás. Ajánlott réz-és kéntartalmaú szer kijuttatása.
A NÉBIH egyszerű anyagok listája szerint a zsúrlófőzet nagyon hatásos gombaölő, illetve a szódabikarbóna 1%-os oldata is használható erre a célra.
Burgonya májusi növényvédelme
A burgonyabogár, vagy közismertebb nevén a krumplibogár az egyik legagresszívabb kártevője a burgonyának. Sokan próbálkoznak otthon egy kis krumplitermesztéssel, de sokszor csalódás lesz a vége. A kifejlett imágó és a lárva is a zöld növényi részeket károsítja, tömegesen jelennek meg, és az egész termést képesek elpusztítani.
Ha kicsi a terület, akkor kézzel is összegyűjthetők, de nagyobb vetemény esetében ez már nem opció.
Leleményes biokertészek szalmatörettel, vagy egyéb anyagból álló mulccsal fedhetik le a területet, amely gátolja a burgonyabogárbogár előrehaladását, azonban kedvez a futóbogarak szaporodásának, melyek előszeretettel fogyasztják a burgonyabogár lárvákat.
A növénytársítás itt is nagyon előnyös lehet, a bazsalikom riasztó hatású.
A kendert minden zöldségeskert köré ajánlott telepíteni, mint védőnövényt, mert illatanyagaival riasztó hatással van a kártevő rovarok nagyrészére.
A zöld őszibarack levéltetű igencsak nagy kedvelője a burgonyának, és ezzel az a nagy gond, hogy veszélyes vírusvektorként működik, így a tetvek ellen mihamarabb fel kell lépnünk. A Neemazal, vagy a Káliszappan erre tökéletes.
A veteményes további májusi kártevői és kórokozói
Borsóval mindenki szeret próbálkozni, és valljuk be, nincs is jobb, mint a frissen szedett zsenge borsó, amelynek a héját is nyugodtan belefőzhetjük a főzelékbe. Az akácmoly, a levéltetvek és a kedvesen hangzó borsóormányos is csak azért van, hogy megegyék a borsónkat. A molyok ellen feromoncsapdákkal védekezhetünk, de a Neemazal itt is ajánlott.
A növénytársítás itt sem elhagyható, paradicsomot borsóval vegyítsünk!
A káposzta , bár nem olyan gyakori a veteményesekben, igen hálás növény lehet, ha odafigyelünk rá. Biológiai módszerekkel segíthetünk a káposzta védelmén, vegyszermentes kertészeknek ajánlottt, hogy az oly sokat emlegetett növénytársítást alkalmazzák.
A káposztalepkék ellen érdemes paradicsommal, zellerrel telepíteni, elterelésnek pedig gilisztaűző varádicsot ajánlunk.
A káposztalégy a repcét, mustárt, retket, brokkolit, karfiolt és a bimbóskelt is veszélyezteti, gyökérrágásával komoly kártételt okozhat. Fahamuval, vagy Káliszappannal, vagy hagymahéjteával eredményes lehet a növényvédelem.
Sajnos a levéltetvek is itt problémásak, a Neemazal továbbra is jó megoldást jelent!
A hagyma is céltáblája lehet a kártevőknek, a hagymalégy ilyentájt már támad! Itt is ajánlott a jól megválasztott növénytársítás, sárgarépával vegyesen. A rebarbaralebél főzete is riasztó hatással van a hagymalégyre.
Paradicsom és paprika szinte minden veteményesben van, ezekre kiemelten kell ügyelnünk! A vetésforgó és a növénytársítás az alapját képezi a biológiai növényvédelemnek. Nagyon kell ügyelni arra, hogy a frissen kiültetett palánták jó minőségű talajba kerüljenek, ahol lehetőleg 4 éven belül nem volt más Solanaceae családba tartozó faj ültetve. Előveteménynek kiváló a borsó, bab, lucerna, uborka, melyekkel nincsen közös kártevője és kórokozója.
Levéltetvek ellen használjunk Neemazalt, gombás betegségek ellen pedig a zsúrlófőzet, illetve a narancsolaj kiváló!
Az uborka rendkívül kényes tud lenni, főleg a gombabetegségek támadják. Lisztharmat és peronoszpóra ellen zsúrlófőzet, narancsolaj ajánlott. A narancsolaj az atkák ellen is eredményesen használható.
A vegyszermentes kertészkedéshez több cikket találhattok blogunkban, rengeteg hasznos információval!