A növénykondicionálás fontossága
A növények általános kondiciója ugyanolyan fontos, mint nekünk, embereknek. A növényt is számos olyan abiotikus (környezeti) és biotikus (élőlények általi) hatás éri, melyekre fel kell készülnie és leküzdenie. Egy jó kondiciójú növény, amelynek kiegyensúlyozott a tápanyag-és vízellátása, nagyobb sikerrel küzd meg a káros hatásokkal, így kevesebb növényvédőszer kijuttatásával érhetjük el a kívánt eredményt. Az alábbiakban részletezzük, hogy miért olyan fontos a növénykondicionálás!
Növénykondicionálás alapjai
Ahhoz, hogy pontosan értsük miről is szól a növénykondicionálás, először meg kell ismerkednünk a növényeket érő káros hatásokkal. Tulajdonképpen az egész világ a mi paradicsompalántánk ellen esküdött össze, de ha értjük a növény működését, akkor sikerrel védelmezhetjük meg és arathatjuk le munkánk gyümölcsét.
Környezeti (abiotikus) stressz
Igen, a növényeinket is éri stressz. A "stressz" tulajdonképpen egy, a szervezet szempontjából negatív ingerre adott tartós válaszreakciót jelenti. A stressztűrés pedig olyan tulajdonsága egy növénynek, mely képesség teszi arra, hogy hosszabb időn keresztül végzetes károsodás nélkül elviselje a stresszt.
Az alábbi környezeti tényezők okozhatnak stresszt a növényeknek:
- Hőmérséklet: Hosszan tartó magas hőmérséklet esetén lép fela hőstressz, melyről egy korábbi cikkünkben már írtunk. Ez a jelenség rendszerint légköri aszállyal és talajaszállyal jár együtt, így a vízfelvétel is korlátozottá válik. Ilyenkor a fotoszintézis biokémiai rendje felborul, és a csökkent cukortermelés miatt a növény "éhezni" kezd. Tápanyagfelvételi képessége lecsökken.
- Vízhiány/ Víztöbblet: Mindkét eset végzetes lehet a növény számára. A víz a fotoszintézis egyik kiinduló anyaga, illetve szállítószerepet tölt be. Poláris oldószerként számos anyagcsere-folyamat közege. A növényi sejtek víztelítettségéért, és a szisztémikus turgornyomás fenntartásáért felelős.
- UV sugárzás:Egyre gyakoribb az extrém magas UV-B sugárzás, mely nem csak a mi bőrünket, de a növényeket is károsítja. Jellemző tünete a hiányos termékenyülés ( az UV károsítja a pollenek aminosavait), illetve a levélen látható nekrotikus foltok.
- Fagy: A fagy szintén károsíthatja a növények sejtszerkezetét, és az egész növény, vagy bizonyos részei elhalnak.
- Talaj: A talaj az egyik legfontosabb környezeti tényező a növény szempontjából (korábbi cikkünk ITT). Tápanyagfelvétel, vízfelvétel, szimbiotikus kapcsolatok, tartófunkció, és még számos jellemzője van, melyek meghatározzák a növény konficióját.
A biotikus (élőlények általi) tényezők: Ide tartozik gyakorlatilag minden, ami él. A kártevők és kórokozók, a növénnyel szimbiotikus kapcsolatban élő baktériumok és gombák, a többi növény, melyekkel verseng a tápanyagért, vízért és napfényért. Ide soroljuk az összes olyan mikro-és makroorganizmust, melyek akár egy kis hatással is vannak a növényünkre.
Növénykondicionálás a kiskertben
Nagyon is sokat tehetünk növényeink jó kondiciójáért.
Az első, és legfontosabb, hogy igénye szerint öntözzük a növényt, vagy telepítsünk öntözőrendszert! A rendszeres vízadag segíti a normál turgornyomást fenntartani, zavartalan lesz a fotoszintézis és a tápanyagok szállítása is folyamatos lesz!
Második lépés, hogy ne hagyjuk a növényt éhezni! A talajba juttatható tápanyagokkal támogatjuk növényeink immunrendszerét !
Harmadik szabály, hogy a talajéletet serkentsük! Erre van számos olyan mikrobiológiai készítmény, melyek hasznos baktériumokat és gombákat tartalmaznak, melyek aszályos időben is segítik a növény vízfelvételét.
Negyedik lépésként lombtrágyákkal is segíthetünk a növényeinknek, mikor a talajaszály miatt a gyökérzónában már nem képesek a tápanyagfelvételre. A legjobb természetes növénykondicionáló a csalánlé, mely a tetvek ellen is kiváló!
És nem utolsó sorban a megfelelő fajtaválasztás az alapja mindennnek. Szárazságtűrő, hőtoleráns, igénytelenebb fajtákat érdemes vetni, melyek a szélsőséges éghajlati körülmények között is képesek a megfelelő terméshozamra.
Amennyiben kérdésed van, keresd munkatársainkat, és segítünk a Kertkalandban!