Hősokk a kiskertben - Hogyan védjük meg növényeinket?
Az elmúlt hetek időjárása sajnos kegyetlen volt emberrel, állattal és növénnyel szemben is. A magas napi középhőmérséklet, a felhőktől mentes tiszta égbolt és a csapadékhiány bizony erősen próbára teszik növényeinket. A magas hőmérséklet, az erős UV sugárzás és az aszály együttesen komoly stresszt okoznak a növények számára. Az alábbi cikkben áttekintjük a tüneteket, és a megoldásokat is a hőstressz elkerülésére / kezelésére!
A hősokk tünetei
Azt nyilván mindenki észreveszi, ha a növényei hervadnak, kókadtabbak az átlagosnál. A jelenlegi, júliusi időjárás komoly próbára teszi haszon-és dísznövényeinket egyaránt. Sajnos a júniusi időszak sokat rontott a helyzeten. A sok eső persze fontos volt a talajnak, de a levelek viaszrétegét jelentősen vékonyította. A levél felületén a viaszos bevonat többféle környezeti hatás ellen is védelmet nyújt, többek közt az UV sugárzás ellen. Sajnos, ez most károsodott, így a növények sokkal védtelenebbek a jelenlegi erős napsugárzás ellen. A hőstressz jelei a növényeknél az alábbiak:
- hervadó, kanalasodó levelek
- a turgornyomás gyengül, hiába van még a talajban a növény számára felvehető víz, a nyomás hiányában nem fogja tudni felvenni
- A termés kisebb, kevésbé lédús, őszibaracknál jellemző a mag körüli elbarnult húsréteg
- a leveleken száraz, klorotikus foltok jelennek meg a napos oldalon, jellemzően a levérekkel nem összefüggésben lévő, durva körvonalú foltok
- egyes növényeknél csúcsszáradás kezdődik
- a terméseken égésszerű foltok jelennek meg
- vegetációs idő kezdetétől már figyeljünk oda, hogy adagoljuk túl a nitrogént, mert ellenkező esetben romlik a levél szövetének minősége és ellenállósága
Sajnos a stresszhatás nem csupán a fenti tüneteket okozza, hanem szisztémikus eltérések is megfigyelhetőek. Ez azt jelenti, hogy a rendszer felborulása miatt mátt anyagcsere zavarok is felléphetnek. Ilyen jellemző tünet a kalciumhiány. Magyarországon alapvetően jó kalciumellátottságúak a talajok, de ha a növény keringésében probléma keletkezik, akkor nem tudja felvenni a talajból. A kalcium nagyon fontos a termésképzésben, és a növényi kültakaró védelmében. Hiánya esetén elvékonyodik a növényi sejtfal, és könnyű préda lesz a kórókozók számára. A vírusok és gombák így már könnyebben bejutnak a növényi szövetbe, és különféle kórképeket okoznak.
A paradicsomnál nagyon jellemző tünetei vannak, mint ahogy az a képen is látható. A paprika esetében ilyenkor a csúcsrothadás figyelhető meg.
Mit tehetünk növényeink védelmében?
Első, és legfontosabb, hogy ha megtehetjük, folyamatosan locsoljunk! A rendszeres, kis mennyiségű öntözés a legcélravezetőbb. A veteményesben a talajtakarás is nagyon sokat segíthet, hiszen csökkenti a talaj párolgását, ezáltal a növénynek több nedvesség jut. Ügyeljünk a megfelelő fajtaválasztásra, válasszunk olyat, amelyeknek jellemzően nagyobb a lombtömege. Érdemes odafigyelni a rendszeres tápanyagutánpótlásra is, mert a stressz okozta anyagcserezavar többféle makro és mikroelem beépülésére is kihat. A kora hajnali és esti órákban lombtrágyát is alkalmazhatunk, ezekből olyan is kapható, amely védőbevonatot képez a növények felületén, és csökkenti az UVB sugárzás okozta károkat. Az árnyékolás is egyre nagyobb szerepet kell, hogy kapjon. Érdemes árnyékolóhálót kifeszíteni a növények fölé, hogy némiképp enyhítsük a napsugárzás erejét.
Amennyiben kérdésed van, keresd a Vegyszermentes Kert csapatát!