Monília a gyümölcsfákon és dísznövényeken
A napokban lehullott csapadékra növényeinknek nagy szükségük volt már, ám számos kórokozó megjelenésének is kedvez. Mind közül az egyik legelterjedtebb, és a gazdának legnagyobb gondot okozó, a MONÍLIA.
Mit kell tudni a moníliáról?
A monília egy penészgomba, melynek több alfaja is ismert. Világszerte elterjedt növénypatogén kórokozó, mely elsősorban a gyümölcsfáinkat támadja. A védekezés ellene gyakorlatilag a megelőzésre épül.
A gomba a virágzás teljes ideje alatt képes fertőzni, akár az egész termést tönkre teheti. Jelenleg a meggynél a legnagyobb a veszély, mivel az idő is hűvösebbre fordult. Ilyenkor a meggy virágzása tovább tart, ami kedvező a moníliának.
A kajszi esetében ahol a virágot megkímélte a fagy már a második védekezés szükséges.
Hogyan védekezzünk a monília ellen?
A biológiai védekezés több odafigyelést igényel, de hosszú távon sikeres.
A fák általános kondíciójának javítása az egyik legfontosabb szempont. Kiemelt jelentőségűek a monília elleni védekezésben az úgynevezett biostimulátorok. Ezek természetes növényi kivonatokból, szerves anyagokból és vitaminokból álló egyszerű anyagok, melyek tulajdonképpen a növények immunrendszerét támogatják. Ilyen biostimulátor például a csalánkivonat, mely cseresznye és meggy esetében kiváló eredménnyel alkalmazható.
További lehetőségek is rendelkezésünkre állnak, mint például a Vegesol eReS. Ez réztartalmú szer, melyeket a szirmok perzselésének veszélye miatt ebben az időszakban alacsonyabb dózisban kell alkalmazni.
Permetezés során fontos, hogy apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fedni a rügyeket, virágokat. Permetszerek tapadását, esőállóságát a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozó HELIOSOL hozzáadásával.
Amennyiben növényeink mégis megfertőződtek, azt a sziromleveleken is láthatjuk, apró, barna foltok alakjában, a sziromlevelek lógnak. Később az egész virág elbarnul, nagy részük elszáradva a fán marad. ilyenkor már a vessző belsejébe is eljutott a kórokozó. Ez esetben fontos mielőbb lemetszeni a fáról a fertőzött részeket. 20-30 cm-rel a beteg rész alatt kell levágni a száradt ágat.
A kajszi, a cseresznye, az őszibarack, a mandula, egyes szilva fajták és számos dísznövény is károsodhat a virágfertőző moníliától.