Természetes rovarölők a házikertben
Sajnos a rovarkártevők sok bosszúságot tudnak okozni a kiskertben is. Legtöbbjük a gazdanövényen, vagy közvetlen közelében telel át, hogy aztán tavasszal újrakezdhessék hadjáratukat kertünk büszkeségei ellen.
Az ökológiai egyensúly fogalma nem csak a makrokörnyezet szempontjából értelmezhető, hanem egy kis biológiai életközösség ( a kertünk) is lehet ennek színhelye. Sokféle növény, rovar, puhatestűek,madarak, rágcsálók, és mi, emberek is a részesei vagyunk.
Kertünk kialakítása során figyelembe kell vennünk a terület adottságait, hogy olyan növényeket telepíthessünk, melyek jól érzik ott magukat, és adottak az életfeltételeik. Ez azért fontos, mert egy erős, termőhelynek megfelelő növényt kevésbé károsítanak a betegségek, vagy a rovarok.
A jó kertész igyekszik felismerni, hogy melyek a károsak, és melyek azok, akik segítik a munkánkat.
Az alábbiakban bemutatunk néhány fajt, amelyek kártétele igen gyakori a házikertekben.
De kik is azok a kártevő rovarok?
Nos, valljuk be, elég sokan vannak. A következőkben felsorolunk pár gyakori fajt, amelyek rendszeres kártételükkel kiemelt figyelmet érdemelnek.
- Levéltetvek
Szúró-szívó szájszervvel rendelkező, apró ízeltlábúak. Rendszerint a növények leveleit, friss hajtásait szórják fel, és a növény nedveit szívogatják. Ennek során a levél felülete sérül, bepöndörödik, elszárad. A hajtások elsatnyulnak, és a termés is károsodhat. Itt nem a sérülések jelentik a legnagyobb problémát, hanem az, hogy a tetvek vírusvektorok is. Ez azt jelenti, hogy a szájszervükkel terjesztik egyik növényről a másikra a növénypatogén vírusokat. Ilyen a szilvahimlő vírus, vagy a zöldségeinket is veszélyeztető uborka mozaik vírus. Sajnos a növényeket betegítő vírusok ellen még nem nagyon van védekezési lehetőség, így kiemelten fontos, hogy a tetvektől megszabadítsuk dísz,-és haszonnövényeinket.
Ajánlott védekezés: NeemAzal, Vegesol eReS, Sárgalap színcsapda
- Molyok
A molyok családjának Magyarországon több, mint 2000 képviselője van, ebből több százan károsítják a növényeinket. A fák kérgének repedéseiben telelnek át, hasonlóan a tetvekhez. Ezért fontos a kora tavaszi lemosó permetezés, mellyel a áttelelő egyedeket és azok tojásait hatékonyan el tudjuk pusztítani. Ide tartozik a teljesség igénye nélkül az almamoly, szilvamoly, barackmoly, vadgesztenye-aknázómoly, puszpángmoly, borsómoly…
Komoly kártételük van, hiszen az apró petéket a fiatal gyümlöcsre rakja le a kifejlett egyed. A kikelt hernyó mélyen belerág a gyümölcsbe, és annak magjába is, és a termés tönkremegy.
Ajánlott védekezés: Dipel, Vegesol eReS
- Atkák
Az atkák igen jelentős kártevők mind a mezőgazdaságban, mind a kiskertekben. Továbbra is fontos az előzőekben említett kora tavaszi és őszi lemosó permetezés, mert ez a rovar is a fák kérgének repedéseiben telel át. Szúró-szívó szájszerveikkel hasonló tüneteket okoznak, mint a levéltetvek, és amellett, hogy vírusokat terjesztenek, egyes fajok súlyos deformitást okoznak a növényeken ( gubacsatkák). Természetes rovarölő szerekkel és ragadozó atkákkal védekezhetünk ellenük.
Ajánlott védekezés: NeemAzal
- Tripszek
A tripszek sajnos igen gyakori kártevők a kertben, és a szobanövényeken is. Apró kis rovarokról van szó, akik petéiket a növények bőrszövete alá helyezik. Szintén szúró-szívó szájszervvel rendelkeznek. Igénytelenek a gazdanövényeket tekintve, megjelenhetnek többek közt paprikán, uborkán, hagymán, egyes fajaik a rózsán, szegfűn, orchideán is. A tripszek ellen igen nehézkes a védekezés, mivel több stádiumban fejlődnek, melyből néhányat a növény bőrszövete alatt, majd a talajban tartózkodnak, és csak a kifejlett egyedek térnek vissza a növény fotoszintetizáló részeire.
Ajánlott védekezés: NeemAzal, Színcsapdák