Az alma kórokozói
Az almafának számos kórokozója van, melyek ellen néha reménytelennek látszik a küzdelem. A vegyszermentes növényvédelem nem csupán a biológiai növényvédőszerekre épül, hanem a megelőzésen van inkább a hangsúly. Az alábbi cikkben bemutatjuk Nektek, hogyan gondozzátok úgy az almafákat, hogy a Vegyszermentes Kert szemlélet ne szenvedjen csorbát!
Almafa betegségei: Gomba, vírus, bakérium?
A rengeteg tünet még a szakembereknek is okozhat fejtörést, így ne csüggedjen senki, ha úgy érzi, elveszett a rengeteg információ között. Azért, hogy be tudd azonosítani a betegségek forrását, olvasd végig ezt a cikket!
Almafa kórokozói: A gombák
A kórokozó gombák a legjelentősebb betegségokok közé tartoznak. A növénypatogén gombák szinte minden évben megjelennek, főleg, ha kellően csapadékos és meleg az idő. A gombák ellen nehéz védekezni, mert élettani sajátoságukból eredően igen masszív, nehezen elpusztítható kitartóképleteket hoznak létre a spóráiknak.
Almalisztharmat
Az almafa egyik leggyakoribb betegsége az almalisztharmat ( Podoshaera leucotricha). Tipikusan a csapadékos, meleg időjárás kedvez a terjedésének, mely a különösen aszályos éveket leszámítva, rendszeresen jelentkezik. Sajnos a gomba kitartóképletei a rügyekben és hajtásokban telelnek át, így tavasszal a rügyfakadás időszakában már védekezni kell ellene. Rendszerint áprilisban, a piros bimbós állapotig lehet érdemben tenni a gomba terjedése ellen. Nagyon könnyen felismerhetők a tünetek: Letörölhető, fehér lisztes bevonat keletkezik a friss hajtásokon és a leveleken. Sajnos a törölgetés mit sem ér, hiszen a gombafonalak már a növényi szövetekben vannak. Célunk az, hogy visszaszorítsuk a spórák terjedését, és csökkentsük a tüneteket. A kén hatóanyag az egyetlen ökológiailag is engedélyezett és hatásos eszköz ilyenkor.
Mit tegyünk?
- Metszés után lemosó permet kéntartalmú szerrel, mely igény szerint bimbós állapotig 3x ismételhető (Vegesol eReS)
- Vitisan SP
- A fertőzött fa lombjának összeszedése ősszel nagyon fontos!
- A túlzott trágyázás, főként a N túlsúly rontja a fa ellenállóképességét!
- Ültessünk ellenálló fajtákat ( Jonatánt semmiképp, nagyon fogékony!)
Alma ventúriás varasodása
A lisztharmat után ez a másik nagyon gyakori gombafertőzés az almafáknál. Igencsak problémássá teszi, hogy egész évben képes fertőzni, már minimális csapadék elég a terjedéséhez. Könnyen felismerhető, jellemző tünete a levélen található zsírfolt, vagy olajfolt, amely később bebarnul. A gyümölcsökön már fiatal korban megjelennek a tipikus varas foltok, a héj felrepedezik. Sajnos, ha a betegség nagyon elterjed, néhány év fertőzött állapot után a kéreg is felrepedezik, ún. "parás" lesz. A spórák áttelelnek a rügypikkelyekben, és már 2ºC felett is szóródnak!
Mit tegyünk?
- Metszés után lemosó permet réztartalmú szerrel, mely igény szerint bimbós állapotig 3x ismételhető (Vegesol eReS)
- Vitisan SP
- A fertőzött fa lombjának összeszedése ősszel nagyon fontos, de esetleg a földbe, egy ásonyom mélyen beásva is elpusztulnak a spórák. A lényeg, hogy NE komposztáljuk a fertőzött növényi részeket!
- A túlzott trágyázás, főként a N túlsúly rontja a fa ellenállóképességét!
- Ültessünk ellenálló fajtákat! ( Florina, Piros, Freedom, Rajka, Topaz, stb...)
Monilia
A moniliáról (Monilia fructigena) egy korábbi cikkünkben már írtunk. Az almatermésűeket is gyakran támadja, és a fertőzés után már csak a tüneti kezelés az egyetlen megoldásunk. Fontos tudni, hogy a hűvösebb, csapadékos időjárás kedvez a moniliának, így már kora tavasszal megjelenhetnek az első tünetek. Fontos tudni, hogy míg a csonthéjasok esetében virágfertőző moniliáról beszélünk, az almát fertőző monilia egy sebparazita gomba, mely a gyümölcs, vagy kéreg sebzése során kerül a növénybe. A fán maradó barna aszott gyümlölcsmúmiák a fertőzés fő forrásai. Sajnos nem csak a termést károsítja, hanem a megsebzett gyümölcshéjon bejutva a télre betárolt almát is tönkre tudja tenni. A rovarkártevők sajnos gyömölcsről gyümölcsre szállva szivogatásukkal megsebzik a héjat, így utat engednek a fertőzésnek.
Mit tegyünk?
- Mindenképpen szedjük össze a fertőzött növényi részeket, a gyümölcsmúmiákra kifejezetten ügyeljünk! El kell távolítani a fa közeléből ( elégetni, kidobni, mélyen beásni. Komposztálni nem szabad!)
- Lemosó permetezés a metszés után több alkalommal! Vegetációs időben is lehet alkalmazni, csak enyhébb dózisban.
Almafa kórokozói: A vírusok
A növénypatogén vírusok nem sokban különböznek az emberi vírusoktól. Gyakorlatilag ugyanúgy a növény immunrendszerére, ellenállóképességére van bízva, mint nálunk. Tünetek alapján nem könnyű beazonosítani, de a gyakorlott szem felismeri. Számos alma vírus van, melyek nem okoznak különösebb tüneteket, mi most csak a legfontosabbal foglalkozunk.
Alma mozaik vírus
Ez az egyik legelterjedtebb vírus az almaültetvényekben és a házikertekben is. A vírusnak több törzse is van, enyhébb és súlyosabb tüneteket okoznak. Amennyiben az enyhébb lefolyású betegséget okozó törzs fertőzte meg az almafánkat, védetté válik a súlyosabb károkat okozó törzsekkel szemben. Sokszor tünetmentes is maradhat, de jellemzőek a levélen kialakuló klorotikus foltok, melyek tényleg "mozaikszerűen" helyezkednek el a levélerek között. Jelentős terméscsökkenést is okozhat (20-40%). A vírus szemzéssel, oltással, vegetatív növényi részek szaporításával, levéltetvekkel vagy fertőzött eszközök használatával terjed.
Mit tegyünk?
- Mindig fertőtlenítsük az eszközeinket (metszőollót, fűrészt) enyhe hipós vízben, vagy háztartási ecettel!
- Jól válasszuk meg a kertészetet, ahonnan vásárolunk! Vírusmentes szaporítóanyaggal dolgozzunk csak!
- A levéltetvek, és egyéb szúró-szívó szájszervű rovarok vírusvektorok lehetnek! Ezeknek a gyérítése is lehetséges vegyszermentes módon (Oroganic, Neemazal)
Almafa kórokozói: A baktériumok
A baktériumok is károsítják a növényeket, és ugyanúgy nehéz ellenük a védekezés, mint a vírusokkal szemben (nem lehet). Az antibiotikumokat már betiltották, így nem sok eszköz maradt a termelők kezében. A vegyszermentes kertészeknek pedig még kevesebb.
Tűzelhalás (Erwinia amylovora) Veszélyes karantén-kórokozó!
A tűzelhalást egy baktérium okozza, mely a virágon, sebzéseken és a gázcserenyílásokon keresztül fertőz. A virág csészelevelein és a kocsányon vizenyős foltok észlelhetők. A virág gyorsan elfeketedik, elszárad. A friss hajtás elhervad, majd elszárad. Jellemző tünet az ágon és törzsön kialakuló barnás-lilás foltok, melyek később rákos sebbé változnak. A gyümölcsön már fiatal korban vizenyős, nyálkás foltok jelennek meg, és jellemzően a fán maradnak. A legszembeötlőbb tünet ez a bizonyos baktériumnyálka.
Mit tegyünk?
- A fertőzött hajtásokat vissza kell vágni, egészen az első egészséges rész alá cm-rel.
- Kiegyensúlyozott tápanyag és vízellátás kell a fának, a túlzott N bevitelt kerülni kell!
- A szerszámokat fertőtleníteni kell!
- Ki kell alakítani egy szellős, jól átpermetezhető koronaformát.
- Megelőző lemosó permetezés (Vegesol eReS)
- Cuproxat használata!