Májusi vegyszermentes teendők a gyümölcsfák esetében
A gyümölcsfák már elvirágzottak, és a terméskötés is megtörtént. Most izgatottan figyeljük a biokertben, hogy milyen lesz a termés. A kicsi almák, meggyek, cseresznyék még aprók és zöldek, és a lédús, ízletes gyümölcs ígéretét hordozzák. Igen ám, de a tavasz felébresztette az ádáz kártevőket, akik könnyen belerondíthatnak az elképzeléseinkbe. Lássuk, hogy mire kell nagyon ügyelnünk, ha gyümölcsfákat gondozunk vegyszermentesen!
Gyümölcsfák kezelése vegyszermentesen
A gyümölcsfáknak, úgyanúgy, mint a többi haszonnövénynek évről-évre több a kártevője és a kórokozója. A biokertben az állandó jelenlét elengedhetetlen ahhoz, hogy időben le tudjuk küzdeni a megjelenő kártevőket és kórokozókat.
Vegyük sorra a gyakoribb gyümölcsfákat, és a májusi biológiai növényvédelmi feladatokat!
Almafa vegyszermentes növényvédelme
Az almafáról és kórokozóiról már írtunk ITT, melyben részleteztük a főbb tüneteket és okozóikat. Most csak a májusi jelenségekre koncentrálunk.
Az almafa egyik leggyakoribb betegsége az almalisztharmat ( Podoshaera leucotricha). Tipikusan a csapadékos, meleg időjárás kedvez a terjedésének, mely a különösen aszályos éveket leszámítva, rendszeresen jelentkezik. Sajnos a gomba kitartóképletei a rügyekben és hajtásokban telelnek át, így tavasszal a rügyfakadás időszakában már védekezni kell ellene. Rendszerint áprilisban, a piros bimbós állapotig lehet érdemben tenni a gomba terjedése ellen. Nagyon könnyen felismerhetők a tünetek: Letörölhető, fehér lisztes bevonat keletkezik a friss hajtásokon és a leveleken. Sajnos a törölgetés mit sem ér, hiszen a gombafonalak már a növényi szövetekben vannak. Célunk az, hogy visszaszorítsuk a spórák terjedését, és csökkentsük a tüneteket. A kén és a narancsolaj használ, valamint a mezei zsúrló főzete szintén kiváló biológiai permetszer.
Alma ventúriás varasodása
A lisztharmat után ez a másik nagyon gyakori gombafertőzés az almafáknál. Igencsak problémássá teszi, hogy egész évben képes fertőzni, már minimális csapadék elég a terjedéséhez. Könnyen felismerhető, jellemző tünete a levélen található zsírfolt, vagy olajfolt, amely később bebarnul. A gyümölcsökön már fiatal korban megjelennek a tipikus varas foltok, a héj felrepedezik. Sajnos, ha a betegség nagyon elterjed, néhány év fertőzött állapot után a kéreg is felrepedezik, ún. "parás" lesz. A spórák áttelelnek a rügypikkelyekben, és már 2ºC felett is szóródnak! Varasodás ellen a Vegesol eReS és a Vitisan is hatásos! A házi készítésű szerek közül a csalánlé használatát javasolja a szakirodalom.
Almamoly
Az almamoly egy nagyon gyakori, és nagyon nagy kárt okozó kártevő. Csapdázni lehet feromoncsapdákkal, illetve a DiPel Df nevű baktériumtoxint tartalmazó biológiai készítménnyel, mely a hernyókat képes elpusztítani a tápcsatornájuk inaktiválásával. A röpképes alakokra ez sajnos már nem működik, de a Neemazal-os permetezés ilyenkor is nagy segítségünkre lehet. A kártevő körülbelül akkor teszi le a tojásait, amikor az alma kisebb dió nagyságú, ez hamarosan itt van! Ez után kezdődik meg a kelés, melyet időben elcsípve lepermetezhetünk a Dipel-lel, mielőtt ,ég berágják magukat a kis gyümölcsbe. Fontos, hogy a lehullott gyümölcsöket szedjük össze a fa alól, hogy ne adjunk lehetőséget a további nemzedékek számára.
Az aknázómolyok is megjelennek a hónap végén, szintén a legjobb megoldás a Dipel DF!
A piros gyümlöcsfa takácsatka az almafa levelét és gyümölcsét is károsítja. Kiváló atkaölő a narancsolaj, mellyel a gomba és tetvek elleni védekezét is egy kalap alatt letudhatjuk.
Körtefa vegyszermentes növényvédelme
A körte esetében is számolnunk kell a gyümölcsmolyokkal, melyekkel hasonlóan kell elbánnunk, mint az alma esetében. Dipel és Neemazal.
A körtelevélbolha az egyik legveszedelmesebb kártevője a körtefáknak. Fontos jellemzőjük, hogy nagyon könnyen rezisztenssé válnak a konvencionális szerekkel szemben, így kiemelten fontos a biológiai védekezés! A levelek lehullanak, ragacsossá válnak a mézharmattól, a gyümölcs pedig deformált lesz és apró. A ragacsos levélfelületen könnyen megül a korompenész, és további fertőzéseket indít útjára.
Apró lények klévén, az olajos permet hatásos lehet ellenük. A Vegesol eReS növényi olajat, rezet és ként tartalmaz. Vegetációs időben 1/3-os koncentrációban használható.
A cseresznyefa vegyszermentes növényvédelme
Korábbi cikkünkben alaposan körbejártuk a cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségeit, érdemes átolvasni! Annyit szükséges hozzáfűzni, hogy egyes vélemények szerint az ürömtea lassítja/gátolja a cseresznyelégy lárvák kelését, így a fa csurgójában érdemes beöntözni.
A virágfertőző monilia sajnos már nagyrészt elvégezte a munkáját, egyetlen teendőnk, hogy a leszáradt, beteg hajtásvégeket, ágata a száradás alatt jó 10 cm-rel visszavágjuk, és semmiképp nem dobáljuk el a fa alá! Kéntartalmáú lemosópermettel nyugodtan permetezhetünk. Vegesol eReS-t ajánlunk, 1/3-os dózisban.
Az őszibarack vegyszermentes növényvédelme
Az őszibarackot ez idő tájt a tafrina támadja, ha már megjelentek a tünetek, sok mindent nem tehetünk. A beteg hajtásokat levághatjuk. A meleg közeledtével a tafrina visszahúzódik és tünetmentesség válik. Ha időben permetezünk, akkor a többszöri lemosó permetezés ajánlott.
A lisztharmat sem kíméli az őszibarackot, a naracsolajos permetezés segíthet rajta, illetve a kéntartalmú szerek, valamint a zsurlófőzet is hatásos lehet.
A barackmoly ellen lárvaállapotában a Dipel DF segíthet, valamint a feromoncsapdák.
Lassan megérkezik a zöld őszibaracktetű, az atkák és a pajzstetvek is. Sajnos összehangolt támadást kell indítni ezen kártevők ellen. A tapasztalataink azt mutatják, hogy a Neemazal, és a narancsolaj felváltva használva nagyon jó eredményeket mutatnak.