Vegyszermentes megoldás a cseresznyelégy ellen
Az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) nagyon elterjedt a kontinensünkön, és óriási kárt képes okozni a cseresznyetermésben. Sajnos nem csak az ültetvényekben jelent meg, hanem a házikertekben is erősen jelen van. A cseresznyelégy ellen nem könnyű a védekezés, de összehangolt lépésekkel jelentősen visszaszoríthatjuk a kártételét. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a cseresznyelégy kártételét, és a vegyszermentes védekezési lehetőségeket a cseresznyénk körül legyeskedő kis kártevők ellen!
A cseresznyelégy életmódja
Ahhoz, hogy eredményesen küzdjünk a cseresznyelégy ellen, ki kell ismernünk az életmódját. A légy a petéjét az éretlen termés héja alá rakja, így gyakorlatilag a lárva a gyümölcs érésével együtt nő. A cseresznyelégy a talajban bábozódik be, ott telel át. Évente egy nemzedéke van, bár ha nem megfelelőek neki a környezeti feltételek, előfordul, hogy nem kel ki abban az évben, és a báb életképes marad a következő év tavaszáig is. Április-május környékén kikelnek a kifejlett legyek, és megkezdődik a rajzás. Ez pont az az időszak, amikor a cseresznyének a terméskötése már végbement, és a kis, éretlen zsenge gyümölcsök héja alá könnyen le tudják rakni a petéket.
A hím legyek rendszerint a levél fonákján pihennek, ott figyelhetők meg. A párzás gyorsan, néhány nap alatt végbemegy, és megkezdődik a tojásrakás. Érdekessége a cseresznyelégynek, hogy a nőstény, miután egyetlen petét behelyezett a héj alá, feromont bocsát ki, és "keni" be a gyümölcsöt, ami a többi cseresznyelégy számára riasztó hatással bír. Ez az oka annak, hogy rendszerint egy lárva figyelhető meg gyümölcsönként.
A cseresznyelégy kártétele
A petéből kikel a lárva, amely elfogyasztja a gyümölcs belső részét, és ürülékével tölti meg azt. Ezáltal a cseresznye élvezhetetlenné válik, a termés tönkremegy, lehullik a földre. A kifejlett lárvák elhagyják a termést, és beássák magukat a talajba, hogy következő év tavaszán az egész ciklust újrakezdjék.
Hogyan fordíthatjuk előnyünkre a cseresznyelégy életmódjának ismeretét?
Egy elkötelezett biogazdálkodónak a legfontosabb az ellenség alapos ismerete, hiszen nem fogunk ész nélkül felszívódó, vagy kontakt rovarölőkkel permetezni, melyek minden mást is kiírtanak. A célunk az, hogy időben cselekedve gátolni tudjuk a kártevő szaporodását, valamint gyérítsük az állományánt. Erre rendelkezésünkre állnak agrotechnikai módszerek, illetve biológiai növényvédőszerek is.
Módszerek a cseresznyelégy ellen
Az alábbiakban részletesen ismertetjük, hogy miként lehetséges a cseresznyelégy elleni vegyszermentes védekezés egy biokertben.
Agrotechnikai módszerek
Hihetetlennek tűnik, de igaz. Az a helyzet, hogy mechanikus, fizikai módszerekkel fél sikert is elérhetünk.
- A lehullott gyümölcs összeszedése alapvető. Képzeljük el, a sok fertőzött cseresznye a talajra hullik, ahonnak könnyedén beássa magát a lárva a talajba. Ezt megakadályozhatjuk azzal, hogy ha időben felszedjük a lehullott termést.
- Bolygassuk meg egy kicsit a talajt! Érdemes tél végén, akár egy fagyosabb időszak előtt kiccsit megásni a fa koronája alatti talajt. Ezzel a módszerrel zavarjuk a bábokat, és rontjuk az életfeltételeiket.
- Alkalmazzunk rovarhálót! A finom szövésű háló résein nem férnek át a cseresznyelegyek. A hálót teríthetjük a földre, vagy a fa koronáját is becsomagolhatjuk.
- Ha van lehetőségünk, akkor tartsunk baromfit! A biokerteknek az egyik legfontosabb szereplői a tyúkok. Állandó kapirgálásukkal és csipegetésükkel számtalan kártevőtöl szabadítják meg a kertet, plusz az ürülékükkel trágyázzák is.
- Ültessünk korai fajtákat! A korán érő cseresznyét kevésbé károsítja a cseresznyelégy. Fontos azonban tudni, hogy abban is előfordul, de még szabad szemmel nem látható...és ha nem látjuk, nem zavar!
Biológiai növényvédelem a cseresznyelégy ellen
Nem csak agrotechnikával, hanem különféle készítményekkel, csapdákkal is tehetünk a cseresznyelégy kártétele ellen.
- Színcsapdák: A sárga lapok nagyon erősen vonzzák a cseresznyelegyeket, így egyrészt nyomon követhetjük a rajzást, másrészt az illatanyagok erősen vonzzák a cseresznyelegyeket, így beleragadnak.
- Beauveria bassiana rovarparazita gomba használata: A biológiai növényvédelemben elterjedt készítmény az Artis pro, mely a Beauveria bassiana gomba spóráit tartalmazza, mely gombafaj a szakirodalom szerint a jelenlétével rontja a különböző talajban élő rovarlárvák és fonálférgek életkörülményeit, kártételüket jelentősen csökkenti. A parazita gomba fonalai behatolnak a bábba, és élősködő életmódjának köszönhetően elpusztítják azokat.
- A rajzáskor Neemazal-al permetezzünk! Ez a biológiai rovarölő nagyon hatásos az apróbb rovarok ellen.
Összefoglalva időrendben:
- Tél végén bolygassuk meg a talajt, majd tapossuk le!
- Terítsünk rovarhálót a földre!
- Sárga lapokkal csapdázzuk a cseresznyelegyeket!
- Neemazal-al permetezzünk a rajzás alatt!
- A lehullott termést azonnal szedjük össze!
- Artis Pro-val öntözzük be a talajt a szezon alatt több alkalommal!
Az alábbiakat betartva nagyon valószínű, hogy alaposan meg fogjuk ritkítani a cseresznyelégy állományt a fánk körül, és következő évben élvezhetjük ezt a fenséges gyümölcsöt!
Amennyiben kérdésed lenne, keresd bátran a Vegyszermentes Kert csapatát!