Tavaszi lemosó permetezés a Vegesol eReS-sel!
A tavaszi lemosó permetezés a szezonkezdő munkálatok közül az egyik legfontosabb. Bátran kijelenthetjük, hogy a lemosó permetezés már fél sikert jelenthet a kártevők és kórokozók elleni küzdelemben. Fontos, hogy eltaláljuk az ideális időpontot, és a megfelelő szert. Mi, a Vegyszermentes Kert-nél a Vegesol eReS-t ajánljuk (és használjuk). Csapjunk is a rügyek közé, tanuljunk meg helyesen permetezni!
Tavaszi lemosó permetezés
A lemosó permetezés, mint a neve is mutatja, egy igen bő lémennyiséggel végzendő növényápolási munka. A lemosó permet rendszerint rezet, ként és olajat tartalmaz, bár a rézmentes szerek is elterjedőben vannak (a réz hajlamos felhalmozódni a talajban). Célja, hogy a fák, bokrok törzsének a repedéseiben, a kéreg alatt, és a rügyeknél megbújó kártevők petéi/bábjai, valamint az áttelelő képletet alkotó kórokozók elpusztuljanak, vagy szaporodásuk legyen meggátolva. Így tavasszal, ahogy melegszik az idő, jóval kevesebb károsító szervezet fog bosszúságot okozni.
Hogyan működik a Vegesol eReS?
A Vegesol eReS összetevői a fent említett réz, kén, és az olaj. Vegyük ezeket kicsit szemügyre közelebbről!
Réz
A réz alapvetően gombaölőként ismert, melyet évszázadok óta használnak a kertészek. A réz azonban egy olyan mikroelem, amelyre minden élő szervezetnek szüksége van bizonyos mértékben, ám nagyobb mennyiségben toxikus hatása van. Érdekesség, hogy a rézkristály önmagában nem károsítja a gombasejteket. Ám mivel a gombasejt szerves savakat bocsát ki, hogy bejuthasson a növény sejtfalán keresztül, így ő maga lesz az, aki a rézből réz-ionokat képez, melyek a pusztiulását okozzák. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy az a jó lemosó permet, amely hosszú időn át képes megtapadni a levélfelületen, míg kölcsönhatásba lépnek egymással a gombasejtek és a réz. Itt jutunk el a következő fontos összetevőig, az olajig.
Olaj
Az olaj a lemosó permetekben több dologért is felelős. Az egyik az, hogy tapadásfokozóként minél tovább segítse a hatóanyag megmaradását a növényen. A Vegesol eReS növényi alapú olajos adalékot tartalmaz, melynek előnye, hogy - eltérően a korábban használatos ásványi olajokétól – rugalmas, a levegőt áteresztő filmréteget képez a kezelt felületen, így nem tömíti el a levél gázcserenyílásait. A rovarokat és egyéb kártevőket viszont beborítja, és elzárja az oxigént, így elpusztulnak.
Kén
A kén az egyik legrégebben használt növényvédő szer, mivel a természetben a kén elemi formában fordul elő. Gombaölő hatása széles spektrumú, ám atkaölő hatása sem elhanyagolható. Elsősorban a lisztharmat és a levéllikasztó gombák ellen hatásosak. Napfény, vagy magas hőmérséklet hatására a növényeket perzselhetik, így különösen a csonthéjas gyümölcsfák érzékenyek a kénre. Kontaktszer, tehát itt is fontos az olajos tapadásfokozó léte, hiszen minél tovább van a növény felületén, annál inkább gyéríti a kórokozókat. Érdekesség, hogy a kén oxidációja során felvehető lesz a növények számára, és indukálja a talajban lévő kén felvételét.
Lemosó permetezés szabályai
Tekintsük át, hogy mit kell betartanunk ahhoz, hogy sikeres legyen a tavaszi lemosó permetezés:
- Válasszuk meg a helyes időpontot! Rügyfakadás előtt, és ősszel levélhullás után juttathatjuk ki a Vegesol eReS-t. A Vegesol eReS-t használhatjuk vegetációs időszakban is, 25°C-ig, kisebb dózisban, és lémennyiséggel kijuttatva. Kerüljük az erős napsütésben való permetezést!
- Az őszibarack rügyfakadás után érzékeny a rézre, így ilyenkor rézmentes szerek használata javasolt!
- Mindig pontosan adagoljuk a szert a gyártó ajánlása alapján!
- Figyeljük az időjárás-előrejelzést, és lehetőleg egy 3 napos száraz periódus elejére időzítsük a tavaszi lemosó permetezést!
- Használjunk megfelelő védőfelszerelést!
- A réz nehézfémsói miatt ajánlatos fóliával takarni a talajt a permetezés idejére!
- Kiemelten figyeljünk arra, hogy az ágvillákban, kéregrepedésekben mindenhova jusson a permetléből!
Jó kertészkedést kíván a Vegyszermentes Kert csapata!