Városi kúszónövényfák a zöld infrastruktúra szolgálatában
Ma már sok mindenre rámondhatjuk, hogy okos. Van okostelefon, okosóra, okosotthon, de most már a fák is beálltak a sorba! Az AS-SMART TREE okosfa egy innovatív megoldás a városi zöldítésére, mely természetesen nem hivatott a természetes flórát helyettesíteni. A nagyméretű beépítettség és felszínborítás miatt a hő nem távozik úgy a környezetből, mint egy növények által borított területen. Ennek okán a városok mikroklímája jelentősen eltér a természetes környezetétől. Magasabb az átlaghőmérséklet, alacsonyabb a páratartalom, rosszabb minőségű a levegő. Mindezekre a fák telepítése jelenthetne megoldást, de sok esetben a felszín alatt futó közművek miatt ez nem lehetséges. Az AS-SMART TREE azonban új távlatokat nyit a városi mikroklíma javításában!
A hősziget-hatásról röviden…
A városi klíma merőben eltér a természetestől, hiszen itt fokozottan érvényesül a hősziget-hatás. Ez a települések terjeszkedésével és a felszínborítottság növekedésével vált meghatározó jelenséggé. Az elmúlt évtizedekben jelentősen változott a települések szerkezete. A városok alapterülete folyamatosan nő, lakóparkok, ipari parkok tarkítják a külső részeket is. A már lebontásra ítélt, elhagyatott csarnokok, ipartelepek nem kerülnek felszámolásra, vasbeton szerkezetük időtálló módon merednek ki a környezetből.
A mesterséges felszínek ( javarészt beton) kialakításával megváltoztattuk a talaj víz,- hő,- és levegőháztartását. A körforgás megakadt, és a természetes hőelnyelés és kibocsájtás egyensúlya felborult. Kutatások bizonyítják, hogy a városokban átlagosan 4 C°-kal magasabb az átlaghőmérséklet, ezt hívják hősziget-hatásnak. A nyári időszakban a beton által napközben elnyelt meleget éjjel visszasugározza a levegőbe, így a természetes éjszakai lehűlést akadályozza. A csapadék, melyet a talajnak kellene elnyelnie, csatornákba távozik, és semmi szerepet nem tud vállalni a mikroklíma javításában.
Fák kellenének a városokba, de…
…Van, hogy nem lehet. Képzeljünk el egy teret a város közepén. Térkővel, bazaltkővel burkolt sétálóutca, tér padokkal, esetleg néhány láda, melyekben egynyári virágok pompáznak. Több emelet magas házak veszik körbe ezt a területet. Sehol egy fa. Ebben az esetben mit tennénk? Esetleg ki lehet ásni néhány hatalmas gödröt, a csatorna, földkábel és vízvezetékek között, majd beültethetünk egy facsemetét. Jó esetben nem szárad ki, és röpke 10-15 év múlva már ad árnyékot is. A gyökere azonban megállás nélkül az élet után fog kutatni a talajban. Terjeszkedik, és minden útjába álló dolgon átnő a víz és tápanyag szerzés érdekében. Ez idővel gondot jelenthet, ha rongálja a közműveket. Gyökere megemelheti burkolatot. Lehet, hogy vihar ki is dönti…
Jó, de akkor ne legyenek fák a városban?
De, legyenek. Minden fa érték, és nem szabadna, hogy alárendelt szerepük legyen a város terjeszkedése esetében. Azonban a józan ész határain belül mérlegelni kell. Mit is szeretnénk? Szeretnénk több zöldet, élő növényeket a betonfalak közé. Szeretnénk árnyékot, hűvöset és jobb levegőt. Szeretnénk azt érezni, hogy nem sülünk oda azonnal a járdára. Mindezek mellett szeretnénk biztonságban, és kényelemben lenni.
És ezt mégis hogyan lehet létrehozni?
Erre fejlesztették ki az AS-SMART TREE okosfát. Tulajdonképpen a fent említett gondokra a legegyszerűbb megoldást jelenti.
A föld alatt elhelyezett konténerbe kerül az egész acélszerkezet, mely egy fa formáját utánozza. Teljes gépészettel, áram-és vízellátással rendelkezik a plusz funkciók érdekében. Ebbe a konténerbe ültetjük be a szabadon választott, akár örökzöld kúszónövényt, mely 1-2 év alatt teljesen ráfut a szerkezetre. Hatalmas lombot képez rövid idő alatt, és árnyékot nyújt nagy melegben. A szén-dioxid asszimiláció is tökéletesen működik, már a levegő minőségének javítása érdekében is előrelépés történt. Telepíthető rá napelem, közvilágítás, párakapu, különféle mérőegységek. Alá rakhatók padok, asztalok, hogy tölthessük a telefonunkat, vagy éppen a nyilvános wifi-pontot használjuk.
Az AS-SMART TREE kialakításának köszönhetően sok funkciót elláthat, és biztonságosan telepíthető városi környezetbe. Hangsúlyozzuk még egyszer, hogy nem konkurenciája az élő fáknak, hanem alternatívát nyújt a beépített környezet klimatikus problémáira.