Tavaszi gombabetegségek a kertben
A jelenlegi nedves időjárás sajnos kedvez a gombabetegségeknek, melyek a következő hetek melegebb hőmérséklete által gyorsan fognak terjedni. A gyümölcsfákat a lisztharmat, a varasodás, tafrina és a monilia is támadja ilyenkor. A biokertész ilyenkor résen kell, hogy legyen, és időben kell cselekedni, nehogy az egész termés kárba vesszen. Ebben a cikkben segítünk eligazodni a vegyszermentes növényvédelem útvesztőjében.
Milyen gombabetegségek támadják meg ez idő tájt a gyümölcsfákat?
A gombabetegségeknek kedvez a nedves, csapadékos időjárás, téli mélynyugalmuk véget ért, és gyors terjedésnek indulnak. Az alábbiakban négy olyan gyakori kórokozót mutatunk be, amelyek szinte minden kertben jelen vannak.
Gyümölcsfák gombabetegségei: Varasodás ( Venturia inaequalis)
Az alma varasodás az egyik leggyakoribb kótokozó, és időben kell védekezni ellene. Az egyik korábbi cikkünkben említettük, hogy milyen agrotechnikai módszerekkel tudunk mechanikus módon küzdeni a gombafertőzések ellen, de röviden ismételjük: Ősszel a beteg, lehullott termést és a fertőzött leveleket el kell távolítani a fa alól, valamint a lemetszett gallyakat sem érdemes otthagyni, hiszen a gomba a lehullott növényi maradványokban és rügypikkelyekben telel át.
A bőséges lemosó permetezés sem jelent sajnos biztos megoldást a varasodás terjedése ellen. Ha nem szeretnénk réztartalmú szereket használni, akkor a Vitisan SP kifejezetten alkalmas biokertekben gombaölőként. A Vitisan SP a növény felületén egy olyan bevonatot képez, amely lúgos kémhatású,és gátolja a varasodás terjedését. A fűzfakéreg, és a mezei zsúrló főzete is alkalmas a varasodás kezelésére. E két gyógynövény a NÉBIH által engedélyezett "egyszerű anyagok" listájában szerepel, melyek ITT megtekinthetőek a pontos felhasználási receptúrával együtt.
FONTOS: A gombákban sajnos könnyen kialakul a rezisztencia a felszívódó szerekkel szemben, így ezért sem ajánljuk a konvencionális szerek használatát. Minden esetben azonban javasolt a szerrotáció!
Gyümölcsfák gombabetegségei: Lisztharmat
A lisztharmat gyűjtőnéven szereplő gombák nagyon sokfélék, és tápnövény-specifikusak, bár előfordul sokszor, hogy egymással rokonságban álló növényeket ugyanaz a gomba fertőzi. Jellemzője a könnyen észrevehető lisztes bevonat a növények levelén. Az alma lisztharmat már a rügyfakadás kezdetétől fogva fertőz, így kiemelt figyelmet kell fordítanuk erre a kórokozóra.
Lisztharmat ellen biokertben a Prev-Gold, azaz a narancsolaj kiválóan használható. A Vitisan SP itt is erősen ajánlott, különösen olyan gyümölcsfák esetében, melyek rügyfakadás után érzékenyek a rézre . A talajkondicionálók közül kiemelten a Polyversum, a Bioremique és az Algilbio segíti egyrészt a talajban áttelelő gombák elpusztításában, illetve növény kondiciójának javításában. A fent említett egyszerű anyagok itt is segítségünkre lehetnek, használjuk a fűzfakérget, vagy a zsúrlót.
Gyümölcsfák gombabetegségei: Monilia
A monília egy növénypatogén penészgomba, melynek több alfaja is ismert. A védekezés ellene gyakorlatilag a megelőzésre épül, miután befertőzte a gyümölcsfát, a tüneti kezelésen kívül nem tehetünk semmit.
A gomba a virágzás teljes ideje alatt képes fertőzni, akár az egész termést tönkre teheti. Hajtásfertőző moniliát is ismerünk, illetve a szezon további részében a termésfertőző monilia keseríti meg a biokertész életét.
A monilia elleni védekezés a lemosó permetezéssel és a korábban említett beteg növényi részek eltávolításával kezdődik. A szellős lombkorona kialakítása a monilia szempontjából kiemelkedően fontos! A Biokontroll Hungária egyik, 2014-es cikke szerint a fahéj és a kakukffű illóolaja hatékonyan gátolja a monilia terjedését. A javasolt dózis: 0,05% kakukkfű és ugyanennyi fahéj illóolaj, valamint a permetlébe javasolt tapadásfokozót, pl Heliosolt keverni.
Gyümölcsfák gombabetegségei: Tafrina ( Taphrina dephormans)
A tafrina jellemzően az őszibarack gombabetegsége, bár már mandulán és szilván is megfigyelték az utóbbi években. Könnyen felismerhető tünete a levelek jellegzetes ráncosodása, fodrosodása. Sárgás, zöldes, majd később szinte pirosas árnyalatúvá válnak a levelek. A termésen dudorok figyelhetők meg. Nehézség a biológiai védekezésben, hogy az őszibarack nem reagál jól a réztartalmú szerekre, így nehezebb a helyzet. A rügyfakadás előtti bőséges rezes lemosó permet az alapja a védekezésnek, de az egérfüles állapot után is kiválan használható a Cuproxat.