Mit tudsz az erdőkertekről?
Ha neked is eleged van a babérmeggy-leylandi-kecskerágó szentháromságból, akkor mindenképp olvasd végig ezt a cikket! Az alábbiakban bemutatjuk Neked, hogy hogyan is néz ki egy erdőkert, és miért szenzációs választás ha van egy talpalatnyi földed.
Mik azok az erdőkertek?
Kert vagy erdő. A két fogalom szinte nem is állhatna távolabb egymástól. Az elmúlt néhány évben azonban egyre elterjedtebb a kertek kialakításának ez a csodás irányzata. Röviden a lényeg az, hogy egy működő ökoszisztémát alakítunk ki a kertünkben, mely saját dinamikával és rendszerrel rendelkezik. Igyekszünk az erdő szintjeihez hasonló lépcsőzetes növényi sorrendet kialakítani. Jellemzően árnyékosabb, vadabb kertek születnek így, az alkotóelemeknek csak a képzeletünk szabhat határt.
Milyen növények vannak az erdőkertben?
Alapvetően magas fák, alacsonyabb fák,cserjék, és talajtakaró növények. Amennyiben a környezet alkalmas rá, ültethetünk bükkfát, kőris, tölgyet,juhart,fenyőt. Fontos, hogy nagyobb mennyiségben őshonos növényeket ültessünk. Érdemes pillangósvirágú fákat, például akácot is ültetni, mert a gyökerein élő nitrogéngyűjtó baktériumok folyamatos tápanyag utánpótlást biztosítanak a többi növény számára.
A cserjeszintben telepíthetünk galagonyát , kökényt, szilvafákat, húsos somot és egyéb rezisztens őshonos gyümölcsfákat is.
Az árnyékosabb területekre ültethetünk páfrányt, vinkát, talajtakaró loncot, pettyegetett tüdőfüvet, salátaboglárkát, csillagvirágot. Hóvirág és gyöngyvirág seregek teríthetik be a fák alját.
Előnyös, ha nagyrészt évelőket ültetünk , hiszen az egynyári virágok évről-évre kiesnek a rendszerből.
Az erdőkert 2-3 év alatt működő ökoszisztémává alakul át. A növények és a talajlakó organizmusok egymással szimbiózisban élve segítik a társnövények fejlődését.
Neked való az erdőkert, ha fűnyírás nem erősséged, és szereted a vadregényes hangulatú kerteket.
A vegyszermenteskert.hu csapata örömmel segít, ha Te is szeretnél egy darabka vadont a kertedbe!