SZEMÉLYES ÁTVÉLHEZ
IDŐPONT EGYEZTETÉSE SZÜKSÉGES
info@vegyszermenteskert.hu
+36203520035
A pipacs a magyar mezők, rétek jellegzetes növénye. Pipacs nélkül a nyár szinte elképzelhetetlen lenne. A Magyar Vadvirágos Kert vetőmagválogatása idén már pipacsot is kínál a kertbarátoknak. Harsogjanak a színek, ontsa pirosságát a pipacs!
A pipacs a nyár egyik jelzőnövénye. Ahogy melegszik az idő, júniusban robbanásszerűen bontják ki szirmaikat a pipacsok az árokpartokon, réteken, utak mellet, vasúti töltéseken. Hívják vadmáknak is, hiszen a mákfélék családjába tartozik, de a pipacs magjait nem fogyasztják, és gubóját sem használják fel orvosi célokra. A pipacs a Földközi-tenger vidékéről származik és története egyidős a földművelésével, ma is jellemzően az aranyaló búzamezők egyik gyomnövénye.
Jellemzően 20-40 cm magas.
A pipacsot minél korábban érdemes elvetni, hogy nyáron már százával sorakozzanak a kirobbanóan piros virágok.
Vetési ideje február-március, esetleg április. Talajra nem igényes, gyakorlatilag bármilyen minőségű földbe vethető.
A pipacs az árnyékot nem tűri, a tűző napsugárzást kedvelő vadvirágok közé tartozik.
FONTOS: A PIPACS CSÍRÁZÁSÁHOZ FÉNY KELL, EZÉRT JELLEMZŐ A SZÁNTOTT, BOLYGATOTT TERÜLETEKEN A MEGJELENÉSE. VETÉS ESETÉN CSAK FINOMAN EL KELL GEREBLYÉZNI A TERÜLETET, MAJD AZ ELSZÓRT MAGOKAT IS CSAK ÓVATOSAN SZABAD A FÖLDBE DOLGOZNI.
A pipacsot többféleképpen is vethetjük a kertbe.
Lehet nyugodtan ágyásba, vagy virágszigetként a gyep közepére. Így egy üde vadvirágos színfoltot kapunk, amely tömegével fogja vonzani a beporzókat, ezzel is segítve a természetes biodiverzitás fenntartását.
A másik lehetőség, ha fűmaggal együtt vetjük, így egy saját vadvirágos rétet alakíthatunk ki otthon.
A pipacs már májustól bonthatja szirmait, egészen július végéig. Persze az ültetési időn sok múlik, ha később kerül a földbe, akkor később is virágzik.
A pipacs nem csupán dísze a vadvirágos kertnek, hanem komoly feladata is van. A beporzók csalogatása és táplálása fontos feladat, melyet a pipacs komolyan vesz!
A pipacsot régebben használták gyógynövényként is, ép, friss szirmaiból készítettek köhögéscsillapító teát.